Edendame teaduspõhise hariduse kaudu loodussäästlikku mõtteviisi ning maaelu tarka ja tasakaalustatud korraldamist.

Filmiõhtud

Avalike roheliste filmiõhtute korraldamine on üks viis, kuidas Eesti Maaülikool panustab üldisesesse keskkonnateadlikkuse tõusu. Vähemalt kord semestris pakume vaatamiseks mõnda dokumentaalfilmi, mille temaatika seostub säästva arengu küsimustega ning arutleme filmi teemadel kas mõne oma ülikooli õppejõu või teaduriga või kutsume külla eksperte mujalt. Filmiõhtud toimuvad alati EMÜ peahoone aulas (Kreutzwaldi 1a) ning on kõigile huvilistele tasuta.

Järgmine filmiõhtu: "Rohkem kui mesi"

Järgmine roheline filmiõhtu toimub 28. oktoobril 2014 kell 18.00. Vaatame filmi "Rohkem kui mesi" (More Than Honey). 

Einstein olevat öelnud, et kui mesilased peaksid välja surema, sureb neli aastat hiljem välja ka inimkond. Film „Rohkem kui mesi“ räägib mesilaste populatsiooni ülemaailmsest drastilisest vähenemisest. Režissöör Markus Imhoof reisib Alpidest Arizona kõrbeni, kohtudes erinevate ekspertidega alates mesinikest lõpetades teadlastega, et leida põhjus mesilaste kadumisele. USA spetsialistid maadlevad „tapja-mesilaste” üha suurema populatsiooniga. Hiinas kasutavad talunikud tolmeldamiseks inimtööjõudu. Austraalia on seni vaba mesilaste pesasid hävitavatest lestadest.

Pärast filmi jätkub toiduteemaline aruteluõhtu publitsist-aktivist Roy Strideriga. 
Kohapeal saab degusteerida mahetoitu!

Film on inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega.
Filimõhtu toimub SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse energia- ja ressursisäästukonkursil Negavatt teise koha saavutanud projekti „Mahetoit Maaülikooli“ raames.

Tule ise ja kutsu sõber kaasa! Anna enda tulekust märku siin: https://www.facebook.com/events/1502255980030184/?ref_newsfeed_story_type=regular

Toimunud filmiõhtud

24. septembril 2014 "Tume Šokolaad" (Shady Chocolate). Tegu on järjega filmile “Kibe šokolaad”. Sellest hetkest saati, kui avastati et šokolaaditööstus on seotud laste orjatööga Elevandiluurannikul on šokolaaditööstusel olnud kiired ajad - neil tuleb selgitada tarbijatele, kuidas nad võitlevad antud probleemiga. Kuid kas nad suudavad oma lubadusi täita? Miki Mistrati jätkab oma missiooni, mida ta alustas filmiga Kibe šokolaad, uurimaks kas šokolaaditööstus täidab oma lubadusi. Filmi kommenteeris MTÜ Mondo õiglase kaubanduse spetsialist Jaanus Välja
Filimõhtu toimus SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse energia- ja ressursisäästukonkursil Negavatt teise koha saavutanud projekti „Mahetoit Maaülikooli“ raames.
 
29. oktoobril 2013 Pig Business. FIlm intensiivsest seakasvatusest - süsteemist, mis kahjustab inimese tervist üleliiase antibiootikumide kasutamise tõttu, hävitab maamajandust ja -ühiskonda, saastab keskkonda ja kuritarvitab loomi. Filmis näidatakse hiiglaslikke seakasvatuse ettevõtteid, mille toimimine muudab inimese elu peaaegu et võimatuks. Filmi kommenteerisid Majandus- ja sotsiaalinstituudi direktor Rando Värnik ja Veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi dotsent Ragnar Leming.

23. aprillil 2013 "Elektripirni vandenõu" (The Light Bulb Conspiracy) – film asjade planeeritud vananemisest ja tootedisaini ajaloost. Kas toodete lühike eluiga on mõõt või on see tootjate vandenõu tarbijate vastu, et suurendada kasumit? Filmi kommenteeris Oot-Oot Studio tegevjuht ja disainer Marko Ala. Filmi näitamist võimaldas "Vaata ja Muuda" projekt.

27. november 2012 "Parim film, mis eales müüdud" - rahvusvahelise ostuvaba päeva eel vaatasime filmi reklaamidest filmides ehk tootepaigutusest. Pärast filmi toimus arutelu koos TÜ sotsiaalse kommunikatsiooni vanemteaduri Margit Kelleri ja EMÜ turunduse õppejõu Tiiu Ohvriliga. Filmi vahendas EMÜ'le kino Sõprus.

8. mai 2012 „Must kuld – ülemaailmse õiglase kaubanduse päeva (12. mai) eel vaatasime filmi kohvitööstusest ja õiglasest kaubandusest. Külas käis ning film kommenteeris õiglase kaubanduse aktivist Jaanus Välja.

15. veebruar 2012 „Blood in the Mobile“ („Veri mobiilis“) – film mobiilitööstuse tagamaadest ja mineraalikaevandustest Kongo DV’s. Külas oli ja filmi kommenteeris Tiina Vahtras, kes teinud nii uurimustööd kui elanud Kongo DVs ja teistes Aafrika riikides.

26. oktoober 2011 „Inimese mõõt“ – eestlaste Marianne Kõrveri ja Kaie Kotovi tehtud film erinevatest inimestest, nende keskkondadest ning suhetest seal vahel. Kohal käis üks filmi autoreid Kaie Kotov, kes jagas muljeid filmi tegemisest ning vastas küsimustele.

3. mai 2011 „Zeitgeist: Edasiminek“ – film rahandusühiskonnamudeli põhjustest ja tagajärgedest ning alternatiivsetest lahendustest tänapäeva levinumatele probleemidele. Filmi pikkuse tõttu toimus seekordne filmiõhtu ilma järgneva pikema diskussioonita.

24. november 2010 - ülemaailmse ostuvaba päeva puhul vaatasime 2 lühifilmi tarbimisest.  „Jõuluvana töötuba“ rääkis Hiina mänguasjatehaste tõelisusest, „Meie ostame, kes maksab?“ näitas riiete ja kingade tootmist arengumaades ning nendega seotud probleeme. Pärast filmi olid aruteluringis Eesti Maaülikooli ökonoomika ja turunduse osakonna lektor Raul Omel ja keskkonnaökonoomika lektor Aija Kosk. Filmide näitamine sai teoks tänu projektile „Vaata ja muuda“.

20. oktoober 2010 „Meie toidame maailma“ – film toidust globaliseerumise kontekstis, kalameestest, talunikest, kaugsõidu veoautojuhtidest ja võimukatest korporatsioonijuhtidest, kauba- ja rahavoogudest. Filmile eelnes eestimaiste mahetoodete degusteerimine, pärast filmi olid aruteluringis EMÜ põllumajandus- ja keskkonnainstituudi õppedirektor Are Selge ja Mahekeskuse juhataja Sirli Pehme. Filmiõhtu muljeid saab lugeda rohelise ülikooli blogist. Filmi näitamine sai teoks tänu projektile „Vaata ja muuda“.

11. mai 2010 - rohelise ülikooli nädala raames vaatasime filmi „Home“ („Kodu“), mis näitas planeet Maad väga erinevatest pooltest ning pakkus palju maalilisi vaateid. Pärast filmi olid aruteluringis ökosemiootika prof. Kalevi Kull Tartu Ülikoolist ja maastikukaitse prof. Kalev Sepp meie oma ülikoolist.

11. märts 2010 – toimus esimene roheline filmiõhtu, kui külas käis Rohelise Akadeemia Filmiklubi. Vaatasime filmi „The Age of Stupid“ („Rumaluse ajastu“), mis oli film kliimamuutustest, vaadates tulevikust tagasi tänapäeva. Pärast filmi toimus vestlusring toonaste riigikogulaste Mart Jüssi ja Marek Strandbergi ning meie oma professori Kalev Sepaga. Filmi näitamist võimaldas Briti Nõukogu ja Suurbritannia Saatkond.